Телекомунікаційна шафа (ще застосовують назви «серверна» або «монтажна») – це збірна або суцільнозварна металоконструкція настінного або підлогового виконання, на якій розміщують сервера і телекомунікаційне обладнання.
Комутаційні шафи призначені для:
Таке обладнання, як правило, є дорогим і відповідає за важливі IT-процеси, тому перед покупкою інфраструктури для його розміщення, необхідно ретельно вивчити, як вибрати серверну шафу правильно і на що потрібно звернути пильну увагу. Дана стаття допоможе вам впоратися з цим завданням.
Перш ніж шукати відповідь на питання, як вибрати комутаційну шафу, складіть перелік пристроїв, які ви хочете в ньому зберігати. Необхідно знати не тільки їх розміри, але і кількість одиниць.
Важливо не забувати про параметри приміщення і уточнити максимальне навантаження, яку можуть витримати перекриття. Адже деякі моделі шаф досить громіздкі і мають велику вагу. В процесі вибору вироби слід звернути увагу на такі параметри:
Ширина стандартної шафи – 19 дюймів. Але для розміщення компактних пристроїв або економії місця в серверному приміщенні випускають моделі шириною 10 дюймів. Можна знайти і 21-дюймові вироби, але зустрічаються вони вкрай рідко.
Інформація! Сучасні телекомунікаційні пристрої в переважній більшості випускаються в корпусах стандарту 19 дюймів. Якщо серед вашого обладнання немає специфічної техніки, то вибирайте шафи стандартної ширини.
Від того, наскільки глибоким буде телекомунікаційна шафа, залежить якої довжини пристрою помістяться в нього. Глибина класичних підлогових стійок варіюється від 60 до 120 см з кроком 20 см. Шафи з кріпленням на стіні, як правило, вже – 45, 55 або 60 см.
Важливо! Зовнішні габарити і внутрішній простір – не одне й те саме. Оцінювати виріб необхідно по обох параметрах.
Інформація про зовнішні габарити дозволяє визначити, чи вдасться розмістити шафа на відведеному для нього просторі, а дані про внутрішні розміри – чи поміститься в ній обладнання.
Також слід пам’ятати, що між задньою стінкою шафи і корпусом пристрою має залишатися місце (близько 10 см) для укладання проводів і циркуляції повітря.
Одиницею для позначення висоти телекомунікаційних конструкцій є юніт (U). Його розмір – 1,75 дюйма, що відповідає 44,45 мм.
Корпуси стандартного устаткування мають висоту, кратну цілому числу юнітів (як правило, від 1U до 4U). Дізнатися, який розмір повинна мати комунікаційна шафа, просто – необхідно підсумувати висоту всіх пристроїв, які будуть в ній стояти.
Тут також слід пам’ятати, що внутрішні розміри відрізняються від зовнішніх габаритів. Часто висота шафи по зовнішньому контуру значно перевищує номінальні параметри через ніжки або коліщатка, а також встановлені зверху вентилятори.
Серед характеристик будь-якої монтажної шафи присутній показник максимально допустимого навантаження. Він безпосередньо пов’язаний з товщиною і типом металу опорних елементів конструкції – чим вони товщі, тим більш важке обладнання можна встановити в шафу.
Порада! Перед тим, як монтувати техніку, оціните її сумарна вага, додайте до нього вага самого шафи і порівняйте отриману цифру зі значенням, зазначеним виробником як гранично допустимого.
При виборі серверної шафи слід уточнювати такі параметри:
За способом з’єднання елементів конструкції розрізняють шафи:
Сучасні виробники пропонують телекомунікаційні шафи, які можна розмістити на підлозі або закріпити на стіні.
Порада! У невеликих приміщеннях використовуйте настінні шафи, які економлять дорогоцінні квадратні метри площі статі.
Висота настінних рішень, як правило, не перевищує 15 юнітів. Вони підходять для експлуатації не тільки в серверних кімнатах, але і місцях з високою прохідністю: на сходах, в коридорах і кабінетах. Правда в такому випадку в них розміщують тільки додаткове обладнання.
Підлога стійки забезпечують безпечне зберігання важких пристроїв (потужних серверів, ІБП і т.п.). Вони підходять для розміщення великої кількості техніки. Підлогові монтажні шафи часто можна зустріти в залах центрів обробки даних, де ставлять високі вимоги до якості зберігання і зручності експлуатації обладнання.
Висота підлогових серверних шаф варіюється від 18U до 47U. Великі габарити таких виробів є причиною того, що більшість стійок поставляється в розібраному вигляді. Комплектація в обов’язковому порядку передбачає ніжки або коліщатка для переміщення.
В процесі експлуатації телекомунікаційних пристроїв виділяється велика кількість тепла. При відсутності ефективної системи охолодження техніка може вийти з ладу. Тому важливо, щоб монтажна шафа забезпечувала правильний повітрообмін і охолодження устаткування.
Порада! Якщо конструкцією серверної шафи передбачені стінки і двері, обов’язково використовуйте активну систему охолодження. У шафах з перфорованими елементами забезпечити вентиляцію легше, проте закривати очі на проблему активного охолодження не слід.
Двері в шафах з покриттям розміщенням бувають двох видів:
При виборі типу дверей серверної шафи орієнтуйтеся на перелік пристроїв, які будуть в ньому стояти.
Порада! Якщо для експлуатації обладнання не потрібне обов’язкове охолодження, використовуйте повністю закриту конструкцію зі скляними дверцятами. В іншому випадку робіть вибір на користь моделей з перфорацією.
Для захисту техніки від доступу сторонніх осіб підходять спеціальні антивандальні монтажні шафи. Їх використовують в місцях, де немає можливості контролювати обладнання постійно: в під’їздах, технічних приміщеннях, підвалах, на сходах і горищах.
Існує два типи виконання таких виробів:
Антивандальні шафи мають суцільнозварну конструкцію, обладнуються спеціальною запірною фурнітурою і виготовляються з високоміцного металу товщиною 1,5 мм (настінний варіант) або 2 мм (підлогові стійки).